Nová Petrova bouda

Nová Petrova bouda

Nová Petrova bouda bude mnohem menší a skromnější než ta, která shořela v létě roku 2011. Alespoň podle představ majitelů krkonošské Petrovky, firmy Snowy Chalet. Památkáři ale s návrhem nesouhlasí, novou Petrovu boudu chtějí větší.

Nová Petrovka by měla mít kvádrový tvar, dvě podlaží a plochou střechu a bude sloužit jako vysokohorský hotel pro turisty. Oproti původní stavbě, která byla díky své architektonické unikátnosti kulturní památkou, je ale zamýšlený projekt o dost menší, s téměř polovičním půdorysem. Nová Petrova bouda má být určena pro 40 hostů a ne pro 200 jako původní Petrovka.Z původní Petrovky zůstaly po požáru loni v srpnu jen základy a betonová veranda. Ta by měla být i součástí nové budovy. Dle firmy Snowy Chalet bude v prvním patře ubytovna pro turisty s palandami a samoobslužný bufet. Součástí objektu má být údajně i prodejna základních potravin. Nová Petrovka by měla mít minimum členů personálu, vše by mělo být v samoobslužném duchu dle skandinávského vzoru. V severských zemích se takhle na horách prý běžně bydlí.

Majitelé chtějí, aby nová Petrova bouda byla levná a pro turisty cenově dostupná. Bude to jednoduchá ubytovna pro běžnou turistiku, pro takzvané baťůžkáře, kteří tam chtějí jen přespat jednu dvě noci. Ne žádný luxusní hotel.Projekt nové Petrovky se ale nelíbí památkářům, jejichž svolení majitelé potřebují. Památkáři ho ale v této podobě neschválí. Výhrady mají především k tomu, že nová Petrova bouda by byla oproti té původní příliš malá. Památkáři chtějí, aby i nový objekt typické znaky původní Petrovy boudy zachovával. Tedy hlavně jde o rozlohu objektu.

Majitelé nyní čekají na vyjádření Krknošského národního parku. Už nyní je ale jisté, že projekt, který předložili, budou muset přepracovat.


2 komentáře:

  1. ...a památkářům nevadí, že byly zničeny krásné "staré Davidovky" a nahrazeny stavbami rušící ráz krajiny? Divné.

    OdpovědětVymazat
  2. Ti ochranáři jsou ale s prominutím pitomci. Měli by si zkusit v dnešní době provozovat velkou boudu, to by zkrachovali obratem a pozměnili by si názor.
    Můžete přeposlat na KRNAP.
    Zuzana Braunová, Žďár nad Sázavou

    OdpovědětVymazat